Zdrowie

Cukrzyca. Co warto o niej wiedzieć?

Jest to bardzo często występująca choroba, której zazwyczaj towarzyszą inne dolegliwości. Wiele cierpiących na nią osób boryka się jednocześnie ze zbyt wysokim ciśnieniem tętniczym, większe jest również w ich przypadku wystąpienie udaru mózgu. O jakiej chorobie mowa? Jaki problem jest tak poważnym zagrożeniem dla współczesnego człowieka? Tą chorobą jest cukrzyca.

Rodzaje cukrzycy

Cukrzyca występuje w dwóch formach. Jedną z nich jest cukrzyca typu I, która ma swe źródła w „naturalnych” predyspozycjach organizmu. W jej przypadku ważna jest stała opieka lekarska oraz odpowiednie leczenie, mające złagodzić przebieg choroby i jej skutki. Innym, znacznie częściej spotykanym typem cukrzycy, jest cukrzyca typu 2, za która w większości przypadków odpowiada niezdrowy styl życia. Innym problemem związanym z ta formą cukrzycy jest jej zbyt późne wykrywanie. Brak widocznych objawów sprawia, że o wysokim poziomie cukru we krwi pacjent dowiaduje się przez przypadek, w trakcie wykonywania badań pod kątem innych chorób.

Dbanie o dietę, a przede wszystkim o rozsądne spożywanie cukrów, ruch oraz rezygnacja ze szkodliwych nałogów mogą znacznie pomóc tym, którzy już mają problem z cukrzycą oraz tym, którzy chcą się przed nią uchronić. Należy pamiętać, że ważnym elementem profilaktyki są kontrolne badania, dzięki którym można szybko wykryć problem i prędko rozpocząć skuteczną walkę z chorobą.

Źródło – https://portaldlazdrowia.pl/cukrzyca/